Social Media

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kategoria: Procesy

Legenda Edwarda Kelly’ego jest wielce interesująca. Przestępca ten, uznawany przez jednych za ofiarę panującego systemu, a przez innych za zwykłego, pospolitego złoczyńcę w latach 70. XIX wieku w Australii sporo nabroił. Poznajcie jego historię.

Popełnienie przestępstwa niosło za sobą nieuchronność postawienia przed sądem. Spisane prawo (ale także zwyczajowe) zawierało opisy popełnionych przestępstw oraz konsekwencji im odpowiadającym. Znajdziemy je m.in. w kodeksie cesarza Justyniana Wielkiego, statutach Kazimierza Wielkiego i Carolinie. Poniżej postaram się zwięźle przytoczyć kilka głównych punktów procesu i rodzajów kar w Rzeczypospolitej późnego średniowiecza oraz nowożytności.

Zdrada małżeństwa nie jest niestety zjawiskiem rzadkim tak obecnie, jak i w przeszłości. Na przestrzeni dziejów była niemal zawsze piętnowana, w różnym jednak stopniu karano winnych dopuszczających się owego czynu. W okresie średniowiecza prawo tyczące się tego zagadnienia ewoluowało od srogiego w początku tej epoki do łagodniejszego u schyłku. Pewne zachowane do dziś źródła (pochodzące …

Powieszenie jest jedną z najstarszych i najczęściej stosowanych metod wykonania kary śmierci. Wspomina o tym już Homer w Odysei. W europejskim kręgu kulturowym próżno szukać kraju, w którym przestępca nie skończył na stryczku. Popularność wieszania tłumaczy szereg czynników: wystarczył odpowiednio długi sznur, gałąź lub belka. Wykonawca wyroku nie musiał wykazać się specjalnymi umiejętnościami (przynajmniej w …

Kary i narzędzia, szubienica i powieszenie

Ogłoszenie Aktu Emancypacji (22 września 1862 roku, wszedł w życie 1 stycznia 1863), a następnie uchwalenie 13. poprawki do Konstytucji (31 stycznia 1865 roku, weszła w życie 18 grudnia 1865) likwidowało niewolnictwo na terenie USA. Amerykanie pochodzenia europejskiego, szczególnie ci mieszkający w stanach Południa, ani myśleli o uznaniu równości ras. Poszczególne stany uchwalały dyskryminujące przepisy …

Wiosna 1525 roku. Od dziesięciu miesięcy na ziemiach Rzeszy Niemieckiej trwa wojna chłopska – największe w dziejach Europy powstanie ludności wiejskiej przeciw feudałom. W zasadzie jest to seria powstań w poszczególnych dobrach ziemskich, szybko obejmująca kolejne, sąsiadujące ze sobą ziemie.

Na początku września 1406 roku stolicę królestwa – Kraków – nawiedziło wielkie poruszenie, którego przyczyną była głośna sprawa kradzieży pieniędzy z miejskiej kasy. Obwinionym tejże był Andrzej Wierzynek, syn Mikołaja Wierzynka – organizatora słynnej uczty dla Kazimierza Wielkiego oraz wielu monarchów i książąt. Oskarżony został przyłapany na gorącym uczynku i tego samego dnia ścięty. Czy …

Wizja artystyczna. Autor ilustracji – O. Szwaja
Skip to content