Social Media

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kategoria: Archeologia

Strona głównaArcheologia

Obraz miał pierwszeństwo przed słowem; tak było dawniej, ale także współcześnie jest ten trend zauważalny. W początkach naszej państwowości dzieła sztuki miały ogromną rolę przekazywania wiedzy, treści i znaczeń symbolicznych. O nich właśnie postaram się opowiedzieć w tym krótkim tekście.

Bogactwo literatury dotyczącej współczesnej przemocy międzyludzkiej oraz jej fizycznych manifestacji stanowi doskonałe źródło analizy porównawczej w badaniach bioarcheologicznych. Mimo iż bezpośrednie przełożenie sytuacji obserwowanych obecnie na wydarzenia z przeszłości może prowadzić do wysuwania błędnych wniosków, wzorce współczesnych urazów pozwalają umieścić te znajdowane na materiale kostnym w odpowiednim kontekście behawioralnym oraz kulturalno-historycznym.

Co możemy powiedzieć o przemocy wśród naszych przodków? Wypada zaznaczyć, że środowisko naukowe nie jest wolne od pogoni za sensacją i nagłaśniania szczególnie efektownych przypadków agresji: śladów po skalpowaniu, grotów tkwiących w czaszkach czy wybitnie dużych ran siecznych. Ludzie fascynują się przemocą i można to łatwo dostrzec zarówno w popkulturze, jak i liczbie paleopatologicznych publikacji …

Przemoc towarzyszyła ludzkości od momentu, kiedy Afryka zrodziła pierwszych osobników z rodzaju Homo. Na przestrzeni milionów lat zmieniały się jej formy, narzędzia oraz modus operandi agresorów, lecz jej obecność kładła swój cień na wszystkie cywilizacje i ich historię. Wszechobecny kanibalizm, masowe mordy, zabójstwa czy napaści zostały udokumentowane w materiale kostnym na całym świecie. Nie bez …

Wielki Pożar Rzymu (Magnum Incendium Romae) wybuchł w Rzymie w nocy z 18 na 19 lipca 64 r. n.e. w okresie rządów cesarza Nerona. Informacje o nim czerpiemy z ,,Żywotów cezarów” Swetoniusza i ,,Roczników” Publiusza Korneliusza Tacyta. Nie wiadomo, z jakiej przyczyny doszło do pożaru. Najbardziej wiarygodny ze wskazanych wcześniej autorów antycznych — Tacyt — …

Starożytny Rzym w ogniu: Neron w cesarskich szatach stoi samotnie w budynku na wzgórzu, patrząc na pożar miasta. Na drugim planie, płomienie o różnych odcieniach czerwieni pochłaniają budynki miasta, przedstawiając dramatyczny obraz starożytnego Rzymu w płomieniach. Wielki Pożar Rzymu.

Egipskie mumie wzbudzają zainteresowanie zwiedzających, niezależnie od ich wieku. Muzealne obiekty otacza się specjalną troską, a pracownicy dbają, by zabalsamowane ciała znajdowały się w optymalnych warunkach, tak by nie uległy zniszczeniu. Czy zawsze tak było? Oczywiście, że nie. Poznajcie kilka nietypowych zastosowań mumii oraz praktyk z nimi związanych, które (na szczęście) odeszły do lamusa.

Bagna mimo swojej zdradliwej natury (a może właśnie dzięki niej), już od wieków wzbudzają fascynację. Chociaż zdarzało się, że ludzie i zwierzęta tam ginęły, dla specjalistów torfowiska i mokradła są kopalnią informacji o życiu(!) w odległej przeszłości. Przyjrzyjmy się bliżej znaleziskom zwanym mumiami bagiennymi.

Skip to content