Social Media

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Słownik: Szubienica

Drewniana szubienica Zamek Katzenstein Dischingen, Niemcy
Oświęcim / Auschwitz. Niemiecki obóz koncentracyjny
Szubienica w KL Auschwitz-Birkenau / Oświęcim. Domena publiczna
Gerda Steinhoff (z lewej) i Johann Pauls po egzekucji z 4 lipca 1946. Ze zbiorów Muzeum Stutthof. Domena publiczna
Egzekucja Arthura Greisera, Poznań, 21 lipca 1946 r. Domena publiczna

Szubienica to drewniana lub murowana konstrukcja używana do wykonania kary śmierci przez powieszenie. Jest to jedna z najstarszych metod egzekucji, stosowana na przestrzeni dziejów w różnych kulturach i systemach prawnych.

Powieszenie jako forma kary śmierci bywało stosowane w różnych okresach i miejscach. Do XVIII wieku była to kara niehonorowa, i jako taką, rzadko stosowano ją wobec arystokratów. W okresie Oświecenia metody egzekucji ujednolicono, pozostawiając tylko podział na rozstrzelanie, stosowane wobec żołnierzy i powieszenie stosowane wobec cywilów. W Skandynawii i Niemczech cywilne egzekucje wykonywano przez ścięcie toporem (w XX w.  zastąpionym gilotyną, stosowaną też oczywiście we Francji i jej koloniach), a w Hiszpanii – przy użyciu garoty. W pozostałych krajach europejskich cywile stawali pod szubienicą.

Metoda wykonania egzekucji przez powieszenie polega na założeniu pętli na szyję skazańca, a następnie usunięciu mu spod nóg stołka, drabiny, lub otworzeniu zapadni, aby spowodować uduszenie lub przerwanie rdzenia kręgowego. Współcześnie egzekucje przez powieszenie są wykonywane w byłych koloniach brytyjskich w Afryce, a także w Japonii, Singapurze, Iranie, Iraku i tych krajach Ameryki Środkowej, w których nadal wymierza się karę główną. W Chinach preferuje się zastrzyk trucizny lub rozstrzelanie, w USA najczęściej również podaje się śmiertelny zastrzyk, W niektórych stanach skazaniec ma prawo wybrać metodę alternatywną. Różnią się one w zależności od stanu: bywa to rozstrzelanie, powieszenie, komora gazowa lub krzesło elektryczne.

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, jedną z najstarszych murowanych szubienic miejskich (odkryto jej pozostałości), może być szubienica w Złotoryi. Znajdowała się ona na miejscu onegdaj zwanym Górą Szubieniczną. Aż do zaborów egzekucje przeprowadzano publicznie. Zaniechano tego po odzyskaniu niepodległości. Po II wojnie światowej kilkakrotnie zrobiono wyjątek.

21 lipca 1946 o godzinie 7.00 na stoku poznańskiej Cytadeli powieszono Arthura Greisera – byłego prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska i namiestnika Kraju Warty, odpowiedzialnego za liczne przestępstwa na ludności cywilnej, zakwalifikowane przez sąd jako zbrodnie przeciwko ludzkości

Egzekucja Arthura Greisera była symbolicznym aktem sprawiedliwości za zbrodnie nazistowskie i ostatnią publiczną egzekucją w Polsce. Inne przykłady to egzekucje członków załogi obozu koncentracyjnego Stutthof, które miały miejsce w Gdańsku 4 lipca 1946 roku na Biskupiej Górce w obecności licznie zgromadzonej publiczności. Wcześniej, 24 maja 1946 na stadionie piłkarskim w Sanoku powieszono dwóch żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych: Władysława Skwarca i Władysława Kudlika.

Ostatnią egzekucję w Polsce przeprowadzono w areszcie przy ulicy Montelupich w Krakowie, w kwietniu 1988 roku.

Ważnym krokiem w historii kary śmierci było powstanie organizacji Amnesty International, która rozpoczęła kampanię przeciwko karze śmierci w 1977 roku. Dzięki jej wysiłkom wiele państw demokratycznych zdecydowało się na zniesienie kary śmierci.

Szubienica i powieszenie to kontrowersyjne tematy, które budzą emocje i podziały. Wielu zwolenników zniesienia kary śmierci argumentuje, że taka forma egzekucji jest okrutna i nieludzka, naruszająca podstawowe prawa człowieka. Z drugiej strony, zwolennicy kary śmierci argumentują, że jest to sprawiedliwa kara za najcięższe zbrodnie i stanowi odstraszający środek wobec potencjalnych przestępców.

Opracowanie: Redakcja oraz Mikołaj Szymaniak

Skip to content