Social Media

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Rozmowy z seryjnymi mordercami” Christopher Berry – Dee

Umysł seryjnego zabójcy niewątpliwie jest interesującym tematem nie tylko dla psychologów. Christopher Berry-Dee w książce Rozmowy z seryjnymi mordercami przedstawił dziewięć postaci, dziewięć historii osób, które w swoim życiu zabiły wielu niewinnych ludzi.

Co się kryje w umyśle mordercy? Co nim kieruje? To wydaje się prostą sprawą – po prostu tacy się urodzili. Czy aby na pewno? Jak wskazuje autor, oprócz czynników psychologicznych, duże znaczenie mają relacje rodzinne. Znęcanie psychiczne i fizyczne, wykorzystywanie seksualne czy brak dobrych wzorców życia w społeczeństwie to najczęstsze czynniki, które sprawiają, że dana osoba ma duże „szanse” zostać seryjnym mordercą. I nie ma tu znaczenia płeć, chociaż prym wiodą mężczyźni.

Christopher Berry–Dee to kryminolog, któremu udało się pozyskać zaufanie zabójców na tyle, że zgodzili się oni na bezpośrednią rozmowę. Znamienne jest to, że niektórzy utrzymują, że są niewinni, nawet w obliczu twardych dowodów, a niektórzy wręcz informują, że są niebezpieczni i na wolności znów będą zabijać. Interesująca jest historia Douglasa Daniela Clarka, która w niektórych może zasiać ziarno wątpliwości, co do pełnej jego winy. Co ciekawe, autor podczas prezentacji śledztw i przesłuchań, pokazał jak nieefektywnie i niechlujnie działała policja i jak skorumpowane są niektóre struktury wymiaru sprawiedliwości.

Rozmowy z seryjnymi mordercami to przedstawienie całego życia zabójcy – od narodzin, poprzez działalność zbrodniczą, aż po zatrzymanie i osadzenie w więzieniu lub stracenie. Wbrew tytułowi nie znajdziemy tu przytoczonych, obszernych dialogów z mordercą. Owszem, znajdziemy bezpośrednie wypowiedzi osadzonych, ale w głównej mierze jest to opisowy przekrój życia danej jednostki. Bardzo dobrym dodatkiem jest kilka nienumerowanych stron, które zawierają zdjęcia przedstawiające opisywane postaci.

W książce znajdziemy fragmenty rozmów z mordercami. Niektóre opisy mogą być dla części osób drastyczne (nawet szokujące!), jak np. działanie śmiertelnego zastrzyku. Niemniej, warto sięgnąć po tę pozycję.

Pozycja – Rozmowy z seryjnymi mordercami – wydana w 2020 roku przez Czarną Owcę liczy 352 strony. Wydaje się to dużo, ale historie są przedstawione w tak ciekawy i wciągający sposób, że nim się obejrzymy, jesteśmy już na ostatniej stronie.

 

Autor: Ewelina Powierska

korektorka, autorka tekstów, transkrybent.
Interesuje się historią XX wieku (II wojna światowa), ale także, na przestrzeni wieków, historią innych kontynentów. Miłośniczka kryminałów i horrorów. Związana z Fundacją Sama Mama.

Skip to content