„Gestapo” Rupert Butler
Hitler, III Rzesza, Gestapo – te słowa kojarzą się z terrorem, śmiercią i strachem. Chcąc zdobyć większą wiedzę odnośnie tajnej policji tego czasu, czyli Gestapo, sięgnęłam po książkę Ruperta Butlera pod takim samym tytułem: Gestapo.
Autor (dziennikarz) którego specjalnością jest III Rzesza oraz okres II wojny światowej, w przystępny sposób opowiada o budowaniu, działalności i kresu istnienia hitlerowskiej tajnej policji. Ponadto zaprezentowane zostały sylwetki najważniejszych osób, które pięły się po szczeblach policyjnej kariery – Hermana Göringa, Heinricha Himmlera czy Reinharda Heydricha. Rupert Butler w jasny i przystępny sposób przedstawia stopniowe scalanie jednostek policyjnych powstałych jeszcze u końca istnienia Republiki Weimarskiej oraz strukturę działającego w III Rzeczy aparatu bezpieczeństwa. Znamienne jest to, że autor poświęcił osobny rozdział działaniom opisywanej jednostki na terenach okupowanej Polski.
Gestapo niewątpliwie jest pozycją, którą warto polecić osobom chcącym poznać hierarchię i zależności poszczególnych jednostek aparatu bezpieczeństwa. Również przedstawienie najważniejszych postaci związanych z rozwojem tej jednostki dają obraz tego, jakie osoby (o jakim charakterze i postawach) miały szansę zaistnieć w strukturach policji.
Mnie w tej książce zabrakło większej ilości informacji czy relacji dotyczących samych działań gestapowców. W rozpiętości całej pozycji znajdziemy nieliczne wzmianki o tym jak Gestapo traktowało przesłuchiwanych. Autor skupił się głównie na samych postaciach, rozgrywkach pomiędzy poszczególnymi osobami (także przeciwnikach, którzy knuli zamachy na życie Hitlera), mniej na działalności Gestapo.
Na plus można zaliczyć opracowanie graficzne. Pozycja, wydana przez Świat Książki w 2006 roku, zawiera dużą ilość ilustracji, co podnosi walory książki. Zamieszczone zdjęcia dają obraz tego, jak wyglądały tamte czasy, postaci czy ofiary. Dodatkowo, niezależnie od głównej treści, w postaci notatek, zostały zawarte informacje, które wyjaśniają pewne pojęcia czy zagadnienia.
Gestapo Ruperta Butlera, liczące 206 stron, na pewno wyjaśnia i przedstawia strukturę oraz hierarchię istniejącej ówcześnie hitlerowskiej tajnej policji. Jednakże wątek ten skupia się na politycznych i wewnętrznych powiązaniach. Jest to pozycja dla osób chcących dowiedzieć się o zależnościach między jednostkami i najważniejszymi postaciami z nimi związanymi. Natomiast osoby, które szukają opisów konkretnych działań Gestapo niewiele znajdą w tej książce.
Autor: Ewelina Powierska
korektorka, autorka tekstów, transkrybent.
Interesuje się historią XX wieku (II wojna światowa), ale także, na przestrzeni wieków, historią innych kontynentów. Miłośniczka kryminałów i horrorów. Związana z Fundacją Sama Mama.