26 września 1585 roku przy krakowskiej ulicy Floriańskiej (Tworzyjańskiej) zastrzelona została młoda kobieta – Helena Straszowa – żona właściciela znajdującego się tam zajazdu. Sprawa ta obiła się szerokim echem w obrębie murów miejskich, a jej wynik był swoistym sukcesem w walce mieszczan ze szlachtą.
Blog Page 3
Japonia to kraj, który kojarzy się z wysokim rozwojem, kulturą i ogromnym poczuciem honoru. Ale jak każde państwo, także Kraj Kwitnącej Wiśni ma swoją mroczną stronę. Poniżej przedstawiamy niechlubne karty z historii tej nacji.
Zbliża się koniec roku. Już za kilka dni powitamy nowy huczną zabawą, toastem szampana i życzeniami oraz zapewne postanowieniami na kolejny rok. Cofnijmy się jednak w czasie do lat 90. X wieku, by spojrzeć na zagadnienie strachu i paniki, która ówcześnie panowała. Ale czy na pewno?
Kradzieże poczynione w bogato wyposażonych i zdobionych kościołach zdarzały się nader często w średniowieczu i nowożytności. Krakowski pisarz sądowy pod datą 14 sierpnia 1571 roku zanotował zeznanie Stanisława z Warszawy, który przyznał się do świętokradczych kradzieży w królewskim mieście. Jaka kara za to go spotkała?
Gestapo – skrót ten w niejednej osobie budzi zgrozę i niepokój. Była to organizacja, która przez całe istnienie III Rzeszy wspomagała utrzymanie dyktatury i opresyjnego systemu. Jeśli chodzi o ich działalność, a szczególnie prowadzenie przesłuchań, funkcjonariusze otrzymali bardzo szerokie pole do popisu. Zapisano wiele stron relacji świadków, którzy przeżyli i opowiedzieli o torturach gestapowców. Historie …
Na początku września 1406 roku stolicę królestwa – Kraków – nawiedziło wielkie poruszenie, którego przyczyną była głośna sprawa kradzieży pieniędzy z miejskiej kasy. Obwinionym tejże był Andrzej Wierzynek, syn Mikołaja Wierzynka – organizatora słynnej uczty dla Kazimierza Wielkiego oraz wielu monarchów i książąt. Oskarżony został przyłapany na gorącym uczynku i tego samego dnia ścięty. Czy …
O silnych podstawach truizmu, głoszącego, że „władcy krewnych nie mają” nie trzeba przekonywać nikogo, kto przejawia jakiekolwiek zainteresowanie historią średniowiecznej Europy. Dzieje wielu dynastii zawierają okresy burzliwych sukcesji, gdy w kolejce do tronu trup ścielił się na tyle gęsto, że nawet istnienie rozgałęzionych szeroko rodów stawało pod znakiem zapytania.
Bagna mimo swojej zdradliwej natury (a może właśnie dzięki niej), już od wieków wzbudzają fascynację. Chociaż zdarzało się, że ludzie i zwierzęta tam ginęły, dla specjalistów torfowiska i mokradła są kopalnią informacji o życiu(!) w odległej przeszłości. Przyjrzyjmy się bliżej znaleziskom zwanym mumiami bagiennymi.
Losy kota domowego i człowieka krzyżują się od tysiącleci. Od czasu udomowienia zwierzęta te były traktowane jako istoty niezwykłe, związane z zaświatami. Często nie wychodziło im to na dobre. W średniowieczu i erze nowożytnej poddawano je torturom i palono żywcem razem z czarownicami. Dopiero na początku XVII w. powróciły do łask i stały się pupilami …