Social Media

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Słownik: Ancjum & Anzio

Współczesna mapa Google z zaznaczeniem dwóch miejscowości Rzym oraz Anzio, za czasów Nerona Ancjum
Współczesna mapa - Google
Dzisiejsze Anzio , widok na port i zabudowę miejską. Kiedyś Ancjum
Anzio współcześnie. Domena publiczna

Ancjum, znane również pod nazwami Antium, a dzisiejsze Anzio, jest miejscowością o bogatej historii, położoną w Lacjum, w prowincji Rzym. Te różne nazwy odzwierciedlają bogatą historię miejsca, które przechodziło przez różne fazy i okresy historyczne.

Nazwa „Ancjum” jest najstarsza i pochodzi od czasów, gdy miejscowość była centrum plemienia Wolsków. „Antium” to nazwa łacińska, którą stosowano po podbiciu miasta przez Rzymian i włączeniu go do Republiki Rzymskiej w 338 r. p.n.e. Wreszcie, współczesna nazwa „Anzio” jest używana od średniowiecza i jest obecnie oficjalną nazwą miasta we Włoszech.

Pierwotnie Ancjum było szczególnie znane z powodu swoich znamienitych obywateli; to tu przyszli na świat cesarze rzymscy Kaligula i Neron. Również tutaj znajdowała się słynna willa Nerona, która, mimo że obecnie jest trudna do zidentyfikowania, przypuszcza się, że znajdowała się w miejscu zwanym Arco Muto. Historia mówi, że Neron wzniósł tę willę na miejscu pałacu, w którym cesarz Oktawian August przyjął tytuł „Ojca Ojczyzny” (łac. Pater Patriae) z rąk delegacji Rzymian. Willa ta później służyła kolejnym cesarzom rzymskim aż do czasów Septymiusza Sewera, na przełomie II i III wieku n.e.

Jednym z najcenniejszych skarbów z czasów starożytnych są dwie rzeźby: „Apollo Belwederski” i „Gladiator Borghese”, które obecnie można podziwiać odpowiednio w Muzeum Watykańskim i Luwrze. Te wyjątkowe dzieła sztuki pochodzą z willi w Ancjum.

Współczesne mapy określają odległość Anzio od Rzymu na około 60 km, a przebycie tej drogi w formie pieszej na około 12 godzin.

Dziś Anzio jest urokliwym miasteczkiem we Włoszech, będącym częścią regionu Lacjum, w prowincji Rzym. Mimo upływu wieków, miejsce to nadal przyciąga swoją historią i zabytkami z czasów Rzymu.

Opracowanie: Redakcja oraz Szymon Damian Nitecki

Skip to content